Tecavüz ve namus

​Birden patlak veren konulara hemen atlamam. Lakin son bir kaç gün içinde AKP’nin yeni kanun tasarısı elbette derinden düşündürdü beni. Polemik yaratmak istemiyorum, hukukçu’da değilim elbette. Fakat uzun senelerden beri devamlı yolumu kesen bir konu bu aslen.

Tecavüz ve namus.

Tecavüze uğrayan bir kadının namusu elden gitti gibi bir yaklaşım söz konusu. Eskiden beri son derece garipsiyorum. Asıl kurbana suç biçen bir düşünce ve ne kadar abes gelsede akla, toplumumuzda var olan bir ‚fenomen‘. 

Hayret ediyorum. Bizler ne zaman bu hallere düştük? Ne zaman kendi evladımızın, kızımızın mutluluğunu bu kadar göz ardı etmeye başladık?

Eğer erkek cocuğumuz feci dayak yerse, hemde ondan yaş olarak büyük birisinden bizim tepkimiz nasıl olur? Dayağa maaruz kalan cocuğmuzdan hesap’mı soracağız? Vay nasıl dayak yersin, aile namusuna leke sürdün diye? Hayır. Asla. Evlatımızın sağlığı ve mutluluğu için herşeyimizi ortaya koyarız, geri tepmeyiz, tepemeyiz.

Ve bu duruşumuzu kızlarımız ve kız kardeşlerimizde hak ediyor elbette.

Açık konuşalım: Aile namusunu bahane edenler aslen korkakdırlar. Neden mi? Çünkü mahalle dedikosuna kulak asıp o baskıya karşı koyamayanlardır onlar. Namus derler, ama korkarlar. Ne acı. Mahalle’de bir kaç kendini bilmezler uğruna kendi öz evlatlarının acısına acı katıyorlar. 

Ama şu bir gerçek ki: Tecavüze uğrayan ama yinede pes etmeyen, korkmayan, mahalle dedikodusuna dayanıp hayata sarılan kadınlar asıl kahramanlardırlar.

Ne yazık ki yaşadıkları toplum bunun farkında değil.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s